Hatmilliárd forint egészségiparra
2016. november 17., forrás: unideb.hu

Támogatta a kormány a Debreceni Egyetem egészségipari kutatóprogramját. A FIEK keretében az intézmény 5,9 milliárd forintos pályázati forrást nyert.

Szilvássy Zoltán rektor szerint a támogatási döntés jelzi, hogy az egyetem szenátusa által 2015. május 22-én deklarált egészségipari fókuszterülettel az intézmény a nemzeti egészségipar meghatározó szereplõje lett.

A támogatási döntésrõl a Magyar Közlöny (2016. évi 158. száma) számolt be 2016. október 19-én. A Felsõoktatási és Ipari EgyüttmĂ»ködési Központ – kutatási infrastruktúra fejlesztése” címĂ» (GINOP-2.3.4-15 azonosító jelĂ») pályázat keretében a Debreceni Egyetem az egészségipar, – mint kiemelt jelentõségĂ» nemzetgazdasági ágazat – szereplõinek konzorciumi együttmĂ»ködésére alapozott kutatási programot valósít meg, így a stratégiai jelentõségĂ» és szakmailag összefüggõ feladatok kivitelezésével hozzájárul a nemzeti egészségipar egészének fejlesztéséhez.

Az egészségipari program keretében több ágazati nagyvállalattal mĂ»ködik együtt az egyetem, az iparági partnerek igényei szerint végeznek több karon átívelõ kutatásokat. Az intézmény részérõl az Általános és Orvostudományi Kar, a Gyógyszerésztudományi Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar munkatársai vesznek részt a munkában. A projekt biotechnológiai gyógyszer-fejlesztési részében a Richter Gedeon Gyógyszergyárral közösen biotechnológiai kémiai analitikai és klinikai kutatásokat végeznek.

Szilvássy Zoltán rektor felhívta a figyelmet arra, hogy a felsõoktatási intézmény hagyományosan integráns szereppel bír a magyar biotechnológiai gyógyszergyártásban, ám a gyógyszer-fejlesztési feladatokat eddig külföldön végezték. A most elinduló egészségipari nagyprojektnek köszönhetõen az egyetemen meghonosodik a gyógyszer-fejlesztéshez szükséges speciális munkakultúra.

A program másik eleme egy nemzeti vakcinagyár félüzemi struktúrájának létrehozása, a kisszériás vakcinagyártás elindítása az egyetlen magyar tulajdonú oltóanyaggyárral, a Fluarttal konzorciumban. A cég a sejtterápiás készítmények elõállítása révén gyártókapacitásaival több éve jelen van az egyetemen. A most kialakítandó oltóanyaggyár sejtvonal alapú vakcinagyár lesz, mely a program keretében antibakteriális oltóanyagokat, gyógyszer-technológiailag továbbfejlesztett influenza elleni vakcinákat állít elõ.

A program speciális eleme, hogy az egészségügyi intézményekben pusztító polirezisztens törzsek által terjesztett nozokomiális baktériumfertõzések elleni védõoltásokat fejlesszen, majd állítson elõ, illetve a migránsválsággal együtt járó akcidentális (nem kötelezõ) védõoltások fejlesztése is a program része.

Az egészségipari nagyprojekt keretében az intézménnyel kapcsolatban lévõ élelmiszeralapanyag-elõállítók és állattenyésztõk számára a közös kutatásfejlesztés során a telephely specifikus patogén mentesítés technológiáját is a FIEK forrásaira alapozva fejleszti ki a Debreceni Egyetem.

Projekt neve: A felsõoktatás és az ipar együttmĂ»ködése az egészségiparban (GINOP-2.3.4-15-2016-00002)
Projekt támogatás: 5 909 803 092 Ft.