A sporttudomány alappillére
2015. május 28., forrás: unideb.hu

November elejére elkészülhet a Sporttudományi Oktatóközpont, melynek alapkövét május végén rakták le a Debreceni Egyetem Dóczy József utcai Sporttelepén.

- Ez a sportlétesítmény jelképezi a Debreceni Egyetem szárnybontogatását a sporttudomány területén, illetve azt a megközelítést, hogy egy sportlétesítmény nemcsak a szĂ»kebb értelemben vett sport érdekeit szolgálja, hanem az egészségét is – hangsúlyozta a május 20-ai ünnepélyes alapkõletételen Szilvássy Zoltán rektor. Hozzátette: az oktatóközpont a Debreceni Egyetem sporttudományos felépítményének alappillére, az elsõ ilyen speciális céllal létrehozott intézménye az egyetemnek.

- Bízunk benne, hogy a hallgatók és a dolgozók egészségét, a sportteljesítmény fejlesztését és a Debreceni Egyetem sport- és egészségtudományban való ambícióit fogja szolgálni a jövõben – fogalmazott a rektor.

Bács Zoltán kancellár felidézte, hogy már 1937-ben döntött az egyetem Szenátusa egy sportcsarnok építésérõl, a költségvetés is megvolt, de mégsem készült el. Az egyetemi polgárok és a debreceni emberek kitartását jelzi azonban, hogy 78 év után mégis megvalósul a sportlétesítmény.

- A Debreceni Egyetemen tíz éve indult sporttudományi és általános sportprogram részeként épül fel a központ, melyrõl számos terv született az elmúlt évtizedben. A most – mintegy kétmilliárd forintból – megvalósuló változat egy 2012-es tervpályázatra készült. Az utolsó pillanatban sikerült még a 2007-2013 forrásokból elnyerni a megfelelõ forrást. Reméljük, hogy október végén, november elején át tudjuk adni az épületet – bizakodott Bács Zoltán kancellár.

Kósa Lajos országgyĂ»lés képviselõ beszédében kiemelte: manapság a sport már komoly gazdasági ágazat, és jelentõs tudományos háttérrel rendelkezõ, a tudomány legújabb vívmányait felhasználó tevékenység.

- A sport sok más ágazattal egyenértékĂ» hozzájárulással rendelkezik a modern gazdaságok összteljesítményében. Ha ezt nézzük, akkor rendkívül fontos, hogy a sport ne emancipációs küzdelmet folytasson, hogy létezik-e sporttudomány, szükség van-e sportegészségügyi központra. A Debreceni Egyetem ma Magyarországon a legjobb hely arra, hogy a sporttudomány és az egészségtudomány összekapcsolódjon, és az együttmĂ»ködés összes elõnye hasznosítható legyen számunkra – húzta alá Kósa Lajos.

A Debreceni Egyetem életében egyre jelentõsebb szerepet betöltõ sporttudományról beszélt Papp László polgármester is, aki rámutatott: az intézmény és a város törekvései közösek ezen a területen.

- A Debreceni Egyetem elkötelezett a magyar sport megújítása, tudományos alapokra helyezése érdekében, s ez egybevág a város stratégiai érdekeivel és értékeivel. Pontosan tudja mindenki, hogy Debrecen számára az egyetem jelenléte mit jelent. Az ország legnagyobb képzési spektrumával rendelkezõ egyeteme, amely az élet számos területén tud támogatást nyújtani a város gazdasága, élete, fejlõdése számára – mondta el Papp László.

A polgármester hozzátette: a Sporttudományi Oktatóközpont mellett a sportfejlesztések fontos eleme az a sportdiagnosztikai és egészségügyi központ, amely néhány hónapon belül elkészül a Nagyerdei Stadion keleti oldalán.

- A létesítmény a verseny- és tömegsport részérõl felmerülõ igényeket tudja majd tudományos szinten támogatni olyan felmérésekkel és diagnosztikai eljárásokkal, amely segítségével megtalálhatjuk azokat a tehetségeket, akikre a magyar és a debreceni sport vonatkozásában is számíthatunk a jövõben – fejtette ki Papp László.

Köpeczi-Bócz Tamás Európai Uniós fejlesztések koordinációjáért és stratégiákért felelõs helyettes államtitkár ünnepi köszöntõjében kiemelte: fontos ponthoz érkezett a Debreceni Egyetem, a helyi gazdasági szféra és a város közötti együttmĂ»ködés.

- Ez az épület négy nagyon fontos célt szolgál. Egyrészt az egyetemi hallgatók, dolgozók számára kínál mindennapi sportolási lehetõséget. Másrészt a város, a vállalkozások, a kamarák és az egyetem szoros együttmĂ»ködése, ahol egy küldetése van az intézménynek: az itt élõ emberek egészségének megõrzése, ezért célkitĂ»zés, hogy Debrecen az egészségipar központja legyen. Magyarországon egyre fontosabb szerepet lát el a Debreceni Egyetem az egészségipar újradefiniálása érdekében. Harmadrészt: az országnak ez a régiója az egyik legelmaradottabb, ebben egy világító lámpás tud lenni az egyetem és a város együttmĂ»ködése, aminek hatása van az egész régióra. A legfontosabb cél pedig, hogy tudományos háttérként szolgál. Valóban tudományos rangra kell emelni a sportot, összekapcsolva a kultúra és az egészségipar területével, ez kijelölheti a következõ idõszak fejlesztéseit is – magyarázta Köpeczi-Bócz Tamás helyettes államtitkár.