Interjú
Prof. dr. SĂ©llei NĂłra
2014. szeptember 5.
Egy autentikus női hang avagy Ăşj látásmĂłd, Ăşj világkĂ©p
Dr. SĂ©llei NĂłra, a Debreceni Egyetem Brit KultĂşra TanszĂ©kĂ©nek egyetemi tanára, nagydoktori disszertáciĂłját 2013. április 10-Ă©n vĂ©dte meg a Magyar Tudományos AkadĂ©mián. TĂ©mája: ,,Kulturális (ön)reflexivitás Virginia Woolf harmincas Ă©vekbeli regĂ©nyeiben,” melyben – Magyarországon az elsők között – a feminista irodalomelmĂ©let szemszögĂ©ből Ă©rtelmez szövegeket. Kutatási Ă©s oktatási terĂĽlete a 19-20. század irodalma, az angol nyelvĂ», elsősorban brit Ă­rĂłnők munkássága, az angol modernizmus, a feminista irodalomelmĂ©let Ă©s -kritika. Ă–t monográfiát, több szerkesztett kötetet, közel száz tanulmányt Ă©s recenziĂłt publikált kĂĽlföldön Ă©s Magyarországon. Számos szĂ©pirodalmi fordĂ­tása is megjelent.
 - Professzor Asszony! VizsgálĂłdásának közĂ©ppontjában a feminista kultĂşrkritika áll, vagyis a kulturális szövegekben megjelenő nemi kĂłdoltságra Ă©rzĂ©keny kritikai szemlĂ©let. A feminizmussal szemben a mai Magyarországon sokaknak előĂ­tĂ©leteik vannak, mondhatni azt is, hogy a szĂł pejoratĂ­v kicsengĂ©sĂ». Ă–n nyĂ­ltan felvállalja feminista voltát. MiĂ©rt tartja fontosnak, hogy a hagyományosnak mondott irodalomszemlĂ©let Ă©s -kritika mellett a feminista irányzat is elfogadott legyen a magyar irodalomtudományban? Mit Ă©rt az alatt, hogy feminista irodalomĂ©rtĂ©s?
  - ValĂłban vállalom feminista mivoltomat, termĂ©szetesen az itt a kĂ©rdĂ©s, hogy mit Ă©rtĂĽnk ez alatt. Teljesen egyetĂ©rtek abban, hogy Magyarországon ez a szĂł negatĂ­v kicsengĂ©sĂ», azonban Ăşgy gondolom, hogy ilyen szempontbĂłl is a kulturális tĂ­pusĂş hĂ­d, a közvetĂ­tő szerepĂ©t kĂ­vánom betölteni, mint ahogy mindenki, aki idegen kultĂşrával foglalkozik kutatĂłi vagy oktatĂłi szinten. Fontos abba belegondolni, hogy 1945 után teljesen eltĂ©rő volt a nyugati Ă©s keleti országok fejlődĂ©se, Ă©s a 60-as Ă©vek vĂ©gĂ©től az angol nyelvĂ» kultĂşrákban elkezdődött a feminizmus második hulláma, melyet kultĂşraközpontĂş feminizmusnak lehet nevezni. Az első hullám cĂ©lkitĂ»zĂ©se, a nők jogi egyenlősĂ©gĂ©nek kivĂ­vása megvalĂłsult ugyan, de ez önmagában nem garantálja, hogy ne mĂ»ködjön a társadalmakban egy megfoghatatlan, rejtett, látens diszkrimináciĂł velĂĽk szemben. MĂ­g a keleti blokk országaiban ezeket a tĂ­pusĂş problĂ©mákat elnyomta a hivatalos retorika, a nyugati világban felszĂ­nre törtek, Ă©s az akkor kialakulĂł kritikai kultĂşrakutatásnak mint tudományos vizsgálĂłdási terĂĽletnek – Ă©s egyĂşttal mĂłdszertannak – a rĂ©szĂ©vĂ© váltak. SzĂĽksĂ©gesnek tartom tehát azt a kĂ©rdĂ©st feltenni, hogy mennyire játszik szerepet bizonyos megnyilvánulásokban, hogy fĂ©rfiaskĂ©nt vagy nőieskĂ©nt kĂłdolĂłdtak, Ă©s ezeket a kĂ©rdĂ©seket – mutatis mutandis – a kortárs feminista elmĂ©let szerint az irodalmi szövegeknek is fel lehet tenni. Ebben áll az Ă©n feminizmusom.
 - A MiĂ©rt fĂ©lĂĽnk a farkastĂłl? cĂ­mĂ» könyvĂ©ben teszi azt a megállapĂ­tást, hogy a feminizmus egy szĂ©les körĂ» társadalmi programot hirdet, amely nagyfokĂş tudatosságot követel meg mindenkitől ahhoz, hogy az elnyomás összes megnyilvánulási formáját kiiktassuk magunkbĂłl. Merthogy ma sincsen valĂłdi szabadság Ă©s egyenlősĂ©g. Ezt csupán a fĂ©rfi Ă©s nő kapcsolatának viszonylatában Ă©rti vagy Ăşgy általánosságban is?
  - Azt gondolom, hogy eurĂłpaiságunkhoz hozzá tartozik, hogy figyeljĂĽnk egymásra, Ă©s a tág Ă©rtelemben vett intĂ©zmĂ©nyes mĂ»ködĂ©smĂłdunkban gyakorlatilag minden lĂ©pĂ©snĂ©l kĂ©rdezzĂĽnk rá, mennyire veszi kultĂşránk termĂ©szetesnek a nők jelenlĂ©tĂ©t, Ă©s ha negatĂ­v választ kapunk, annak mi az oka. MeggyőződĂ©sem, hogy a nemi szerepekhez fĂ»ződő, adottnak tekintett felfogásnak az Ăşjragondolása nemcsak a nők Ă©letĂ©rzĂ©sĂ©nek jobbá tĂ©telĂ©t mozdĂ­taná elő, az a fĂ©rfiaknak is jobb lenne. Egy ideális, tehát utĂłpisztikusnak tĂ»nő társadalom nem feltĂ©tlenĂĽl kromoszĂłmák, bőrszĂ­n vagy akármilyen egyĂ©b – akár genetikailag kĂłdolt, akár társadalmilag konstruált – másság szerint skatulyázza be az embereket. VĂ©lemĂ©nyem szerint egy igazán demokratikus, az embereknek nemcsak a jĂłlĂ©tĂ©Ă©rt, de a jĂłllĂ©tĂ©Ă©rt is szerveződő társadalomban törekedni kell minden olyan tĂ­pusĂş előĂ­tĂ©let megszĂĽntetĂ©sĂ©re, amelyet másokkal szemben táplálunk pusztán azĂ©rt, mert valamilyen szempontbĂłl eltĂ©rőnek tekintjĂĽk őket magunktĂłl. Tovább tágĂ­tva a kört a feminista szemlĂ©letmĂłd szerint ĂşjragondolandĂł akár az ember Ă©s a termĂ©szet, a tudomány Ă©s a termĂ©szet viszonya is.
 - Ugyancsak e könyvĂ©ben boncolgatja a fĂ©rfihang-női hang kĂ©rdĂ©sĂ©t, Ă©s kifejtve azt, kijelenti, hogy sokszor mĂ©g ma is kettős mĂ©rcĂ©t alkalmaznak a nők Ă©s a fĂ©rfiak megĂ­tĂ©lĂ©sĂ©ben, többek között akkor is, ha a tudományos munkásságuk minősĂ­tĂ©sĂ©ről van szĂł. Érte-e Ă–nt eddigi tevĂ©kenysĂ©gei során hátrányos megkĂĽlönböztetĂ©s csupán azĂ©rt, mert nő?
  - Furcsán hangzana, ha most azt mondanám, hogy nagyon komoly megkĂĽlönböztetĂ©sek Ă©rtek a szakmámban azĂ©rt, mert nő vagyok, hiszen azon kevĂ©s nő közĂ© tartozom (a Debreceni Egyetemen kb. 10%), akit professzorrá lĂ©ptettek elő. Az aránytalanság ugyanakkor szembetĂ»nő. Éppen ebben az Ă©vben zártunk le egy kĂ©tĂ©ves projektet, melynek keretĂ©ben mĂ©lyinterjĂşkat kĂ©szĂ­tettĂĽnk vĂ©gzett bölcsĂ©szekkel. Arra voltunk kĂ­váncsiak, hogyan alakult a pályájuk: mit Ă©r a bölcsĂ©szdiplomás, ha nő? Érdekes tapasztalatokrĂłl számoltak be, megerősĂ­tettek engem abban, hogy rejtetten, de ma is mĂ»ködik a kettős mĂ©rce. PĂ©ldául egyöntetĂ» volt az a vĂ©lekedĂ©s, hogy majdnem termĂ©szetes, ha egy állásra kĂ©t jelölt van, Ă©s az egyik nő, a másik fĂ©rfi, többnyire az utĂłbbit választják. Az Ă©n esetem is hasonlĂł volt, de mert a rendszerváltás után nagy szĂĽksĂ©g volt angoltanárokra, s ekkĂ©pp oktatĂłkra is, Ă­gy Ă©n is bekerĂĽltem. Gondolom, nem vagyok egyedĂĽl a generáciĂłmban, akinek nagyon kicsin mĂşlott, hogy bizonyĂ­thatta, alkalmas a feladatra.
 - A tudományos kutatásai mellett ezekhez a tĂ©mákhoz kapcsolĂłdĂłan számos, a hallgatĂłk körĂ©ben nĂ©pszerĂ» kurzust vezet. A Mark My Professorban nĂ©hány kivĂ©teltől eltekintve csupa ötös, mondhatni szuperlatĂ­vuszokban Ă­rnak Ă–nről, mint tanárrĂłl, mint emberről. Csak nĂ©hányat emlĂ­tenĂ©k ezekből:,,profizmus, maximalizmus, intelligencia, egyedisĂ©g.” Azt is a javára Ă­rják a hallgatĂłi, hogy rendkĂ­vĂĽl nyitott a hozzászĂłlásaikra, annak a ,,bizonyos kis fĂĽzetnek” a feljegyzĂ©seit, a hallgatĂłi vĂ©lemĂ©nyeket milyen szinten kĂ©pes beĂ©pĂ­teni a saját gondolatmenetĂ©be?
  - TĂ©nyleg megprĂłbálok odafigyelni a hallgatĂłkra, Ă©ppen ezĂ©rt szeretek jobban szemináriumot tartani, mint előadást, mert az párbeszĂ©d, sokkal Ă©lőbb, szemĂ©lyesebb, a hallgatĂłk meg tudnak nyilvánulni, ezáltal fejleszteni tudjuk a gondolkodásukat. Minden csoportot arra biztatok, hogy ők kezdjĂ©k az Ăłrát, Ă©s Ă©n Ăşgy Ă©pĂ­tem fel a szemináriumot, hogy figyelembe veszem a gondolataikat, erre valĂł a kis fĂĽzet. Amikor először találkoznak ezzel az ĂłravezetĂ©si mĂłdszerrel, egy kicsit meg vannak szeppenve, de rájönnek, hogy elmondhatnak bármilyen vĂ©lemĂ©nyt, Ă©n nem fogom azt mondani, hogy az nem jĂł, legfeljebb annyit, gondoljuk Ăşjra, vizsgáljuk meg a dolgot más szempontbĂłl. Ennek a következmĂ©nye az, hogy sokan keresnek meg tĂ©mavezetőnek szakdolgozathoz, TDK-hoz Ă©s PhD-hoz is. Ăšgy Ă©rzem, a hallgatĂłk egy rĂ©sze lebont bizonyos gátakat, szĂ­vesen jönnek fogadĂł Ăłrára, beszĂ©lgetni, ami segĂ­ti a szakmai munkát is.
 - Ă–n számos pozĂ­ciĂłt tölt be, amiket a hagyományos Ă©rtĂ©krend szerint fĂ©rfiaknak szokás. Az Angol-Amerikai IntĂ©zet igazgatĂłhelyettese, a Gendertudományi Központ vezetője, a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) elnöke. Ha Ă­gy vesszĂĽk, nő lĂ©tĂ©re fĂ©rfiaknak ,,kijárĂł” pozĂ­ciĂłkban is megállja a helyĂ©t. Tudom, hogy felesĂ©g Ă©s anya is, ez kötelezettsĂ©gekkel jár, mik azok a nőies szerepek, amelyeket ezzel egyĂĽtt vagy ezen tĂşlmenően szĂ­vesen felvállal?
  - Jelen pillanatban elĂ©g sok funkciĂłt töltök be, de prĂłbálom ezeket nem hatalmi pozĂ­ciĂłkĂ©nt, inkább szolgálatkĂ©nt kezelni. Érdekelnek a közössĂ©g dolgai, el szoktam mondani a vĂ©lemĂ©nyemet, aminek persze nem mindig örĂĽl mindenki. Huszonnegyedik Ă©ve dolgozom az egyetemen, Ă©s az Ă©vek során belenő az ember bizonyos feladatokba, funkciĂłkba. ValĂłban fĂ©rfias pozĂ­ciĂłk ezek, de szeretnĂ©m sok szempontbĂłl máskĂ©pp, nőkĂ©nt csinálni. És ott van az embernek a másik, a privát Ă©lete, amelyben felesĂ©g Ă©s anya is vagyok, bár a gyermekem már felnőtt, unokám pedig mĂ©g nincs, Ă­gy ez most viszonylag könnyĂ» Ă©let. FelesĂ©gkĂ©nt nagyon nagy szerencsĂ©m van, a fĂ©rjem mindenben maximálisan támogat. Mindketten tudatában vagyunk annak, ha ki akarjuk hozni magunkbĂłl azt, ami szakmailag bennĂĽnk van, oda kell figyelnĂĽnk egymásra. És ugyanĂşgy, mint mások, Ă©n is folyamatosan vĂ©gzek nőies, avagy házimunkát, ami sokszor ki is kapcsol. És hobbijaim is vannak: szeretek kertĂ©szkedni, a kutyáinkat sĂ©táltatni, Ăşszni, sĂ­zni, futni – megprĂłbálok ilyen szempontbĂłl is teljes Ă©letet Ă©lni.

- Szegedi Magdolna -
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
Hét Szépe
Érdekel a hét szépe fotózás: Jelentkezz!
Még több kép!
Facebook
Facebook
Eseménynaptár
Hamarosan lesznek ajánlott rendezvények!
Keresés
Videó
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdetés
Blog TOP5
1. Mûvészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedrõl szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa biciklibõl Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyõ vagy mûfenyõ lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már biciklibõl is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidõszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idõk egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.