Felsoktats
Kannabisszal a pattanások ellen
2014. jlius 28., forrás: unideb.hu

A marihuána egyik tudatmódosulást nem okozó hatóanyaga, a kannabidiol gyulladáscsökkentõ, valamint a faggyútermelést és sejtnövekedést mérséklõ hatását tárta fel munkatársaival Bíró Tamás, az MTA doktora, a Debreceni Egyetemen mûködõ MTA-DE Lendület Sejtélettani Kutatócsoport vezetõje. Kutatási eredményeikrõl az egyik legrangosabb nemzetközi orvostudományi folyóiratban, a The Journal of Clinical Investigationban számoltak be.

 A Debreceni Egyetemen az MTA Lendület programjának támogatásával dolgozó kutatók felfedezéseik lehetséges alkalmazásának vizsgálatára – nemzetközi gyógyszergyártó cégek bevonásával – klinikai kísérletek elindítását tervezik.

 - Az egyik leggyakoribb bõrbetegség, az akné (pattanásosság) kórosan fokozott faggyútermeléssel, gyulladással és a sejtek túlburjánzásával jellemezhetõ, amit a kannabidiol (CBD) – az általunk azonosított új hatásmechanizmuson keresztül – jelentõsen mérsékelt; ezért eredményeink felvetik a CBD terápiás alkalmazhatóságát a kórkép hatékony kezelésében – összegezte a kutatás jelentõségét Bíró Tamás.

 Biztonságossága és hatékonysága miatt a kannabidiolt már számos megbetegedés – sclerosis multiplex, gyermekkori epilepsziák, gyulladásos állapotok – tüneteinek kezelésére használják a gyógyászatban. A most közölt eredmények, valamint a munkacsoport jelenleg folyó kutatásai alapján nem zárható ki, hogy felhasználási köre bõvül; így egyes növényi kannabinoid vegyületek, valamint a bõr úgynevezett belsõ kannabinoid rendszerének gyógyszeres módosítása olyan más, nagy gyakoriságú bõrbetegségek kezelésében is terápiás hatékonysággal kecsegtet, mint például az atópiás ekcéma vagy a pikkelysömör.

 Bíró Tamás és munkatársai – jelentõs hazai és nemzetközi sajtóvisszhangot kiváltva – 2008-ban már beszámoltak arról, hogy az emberi faggyúmirigy is termel olyan kannabinoid vegyületeket, amelyek meghatározó szerepet játszanak az egészséges bõr élettani mûködésében.

 A jelen kutatás is többek között az MTA Lendület programjának támogatásával valósult meg. A program célja az akadémiai intézményekben és egyetemeken mûködõ kutatócsoportok dinamikus megújítása nemzetközileg kimagasló teljesítményû kutatók és kiemelkedõ fiatal tehetségek külföldrõl történõ hazahívásával, illetve itthon tartásával.

 Bíró Tamás, a Debreceni Egyetem docense, az MTA-DE Lendület Sejtélettani Kutatócsoport vezetõje kutatói pályája kezdetén az Amerikai Egyesült Államokban a szervezet összehangolt mûködésének elindításában és fenntartásában kulcsfontosságú jelátviteli molekulacsaládok egyikének a szerepét próbálta meg feltérképezni daganatos betegségekben. Emellett fájdalomkutatással is foglalkozott, majd érdeklõdése a bõr felé fordult. Az elmúlt években az Akadémia kiválósági programjának keretében elsõsorban arra kereste a választ, mi a funkciója a bõr védelmi folyamatainak szabályozásában a kannabisz növény egyes hatóanyagainak jellemzõivel rendelkezõ, úgynevezett belsõ kannabinoid rendszernek. Bíró Tamás kutatótársaival elsõként írta le e rendszer meghatározó szerepét a faggyúmirigy és a hajciklus biológiai folyamatainak befolyásolásában. A kutatócsoport-vezetõi munkát menedzseri feladatként, hálózatépítésként és utánpótlás-nevelésként is meghatározó tudóst a Debreceni Egyetem hallgatói már többször is a legjobb oktatónak választották.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei